Брейн – ринг по теме «Экология» 7 класс

Задачи:

• Закрепление материала по теме;
  • Развитие навыков устной речи по теме;
  • Воспитание у учащихся бережного отношения к природе, окружающему миру;

Оборудование: две переносные доски, цветные мелки, карточки, ватман, экран, маркеры.

В соревновании принимает участие 2 команды, которым заранее сообщается тема. Каждая команда выбирает себе форму, эмблему, название. В этом конкурсе I команда выбрала себе название “Ladybirds”- Божья коровка, у каждого члена этой команды были одеты футболки красного цвета и эмблема в виде божьей коровки. II команда выбрала себе название “Butterflies” – Бабочки, у каждого члена этой команды были одеты футболки желтого цвета и эмблема в виде бабочки.

Болельщики заранее готовят плакаты:Cheer up! Good for you! Great! Well done! and etc.

Ход брейнринга:

Leader: Hello, dear friends! Today we’ll speak about our nature, ecological problems. First of all I want to introduce you our team.

Team № 1 is Ladybirds. Sasha is its captain.

Team № 2 is Butterflies. Marina is its captain.

Now I want to introduce you this jury (называют членов жюри).

Now let’s begin our competition.

The first task is : Our captains must tell us some words about their teams. Let’s listen to the captain of team “Ladybirds” (the captain said: Our team is very friendly, we all love nature, and take care of it. We want to be friends of animals and nests, so we decided to take the name “Ladybirds”

Another captain said: “Our team is called “Butterflies”. We all like English language and want to have more practice, we love our planet and want to take care of our nature. Our team is very friendly too. We are ready for the competition.

Leader: Thank you! Our jury will give you marks  later.

Warm up: Повторение лексики. Команды по очереди переводят слова, фразы. Translate into English: ecology, environment, polluted, litter, glass, broken trees, etc.

Слово жюри: результаты первого конкурса

Конкурс плакатов по теме «Экология»

Каждая команда выделяет по 2 человека,  которые уходят, у них 15 – 20 мин. Пока они рисуют, следующий конкурс.

Эстафета: Каждой команде выдаются карточки с глаголами. У каждой команды своя доска, на них написаны глаголы.

Go —

Think-

Bring-

Blow-

Do —

Give —

Cut —

Lose —

Команды выстраиваются в две линии и по сигналу бегут (кто быстрее) и пишут на доске недостающие формы глаголов.

Слово жюри:

Следующее задание: Look at display. You can see two pictures. And general question for both teams: Общий вопрос двум командам: What do these tourists do wrong? Team № 1give answer on picture 1.  Команда № 1  отвечает по картинке № 1.

Picture № 1.  На картинке № 1сжигают пластик, мусор…… Учащиеся должны сказать, что People burn litter, plastic bottles and poison from the litter which polluted the atmosphere and we breathe with this air. People mustn’t burn litter. There are special factories for it.

Picture № 2. Люди моют машины в реке. These people wash their cars in the river and poison kills fish. We can help fish if we won’t pollute the oceans, rivers and lakes.

Слово жюри: Now let’s listen to jury!

Следующее задание: Answer my questions:

1. Why is ecology is a problem № 1 nowadays?

Answer: Really, ecology is a problem № 1 nowadays. Many people do not think about the future of our planet, for example, when people go to the forest they usually make a fire, cook dinner. After that they often leave paper, glass, broken trees, plastic.

1. Why is it necessary to take litter home, for example, plastic, glass?

Answer: Because plastic lasts for 500 years, glass lasts forever. There are special factories for recycling plastic, etc.

1. How can we save forests?

Answer: We can save forests if paper will be recycling at the special factories. If we don’t kill animals for clothes

1. How can we save rivers, lakes?

Answer: We can save the oceans, seas, rivers if we never forget turn water off, if people don’t wash cars in the rivers and etc.

So posters of our teams are ready. Now let’s see it.

Listen to our jury.

Конкурс болельщиков. Fan’s competition.

You can help your team. Who knows more words on theme? (болельщики по очереди говорят слова по теме, так называемый словесный футбол. Болельщики какой команды не смогут назвать слова , те проиграли.

Жюри объявляет результаты последних конкурсов и итоги всего брейн- ринга. Затем награждают команду,  которая победила  (за 1 место вручают «золотые» шоколадные медали; за 2 место – «серебряные» шоколадные медали. Так же были вручены призы лучшим болельщикам и самым активным членам обеих команд.

Our brain –ring is over. Thank you, everybody! Good  Bye!